Światowej klasy ekspert IFBB PRO Ben Pakulski ujawnia 11 mało znanych błędów na temat treningu!

2 kwietnia 2018

Światowej klasy ekspert w dziedzinie inteligentnego podejścia do budowania mięśni IFBB PRO Ben Pakulski ujawnia 11 mało znanych błędów na temat treningu!

Poznaj 11 mało znanych błędów popełnianych przez Polaków ćwiczących na siłowniach! Czy i ty popełniasz te błędy?

O KUR***** M*Ć Pomyślałem… Na co ja się w ogóle porywam?! I wtedy usłyszałem…

„5, 4, 3, 2, 1 SZYBCIEJ, SZYBCIEJ KAROL!!!

Dawaj Karol!!!! Świetnie Ci idzie! Ciśnij mocniej!!!”

Czułem, że moje nogi zaraz eksplodują… Nie mogłem załapać oddechu. Myślałem, że zaraz się uduszę. Przede mną było jeszcze 5 rund a ja…

Tętno miałem bliskie 200, ale nie mogłem się poddać, kiedy słyszałem głos Brica – jednego z najlepszych trenerów w MI40 GYM — najlepszej na świecie placówki poświęconej inteligentnemu podejściu do treningu siłowego.

Sam sobie się dziwie, że zdecydowałem się NA OCHOTNIKA na najcięższy możliwy rodzaj High Intensity Interval Training pt. WINGATE SPRINTS.

No cóż… gdybym nie spróbował to bym nigdy nie wiedział jak to jest jechać bardzo szybko na rowerze i w pewnej chwili doznać uczucia jak sam HULK wsadza Ci nogę między oponę a ramę a ty masz pedałować z taką samą prędkością jak na początku 😀

Obok stał bystrzak Cody, najmłodszy uczeń mojego mentora.

Pedałowałem jak mogłem najmocniej, zwłaszcza że przed sobą miałem Bena Pakulskiego, mojego mentora.

Przeleciałem ponad 10 tysięcy kilometrów, żeby go spotkać, uścisnąć mu dłoń, uczyć się od niego a przede wszystkim spełnić swoje marzenie.

I tak właśnie się stało… Nie minęło dobrze 5 lat, od kiedy pierwszy raz przeczytałem artykuł Bena w Polskim Muscular Development. Od tego czasu Ben stał się dla mnie nie tylko inspiracją, ale przede wszystkim wzorem do naśladowania w kwestii inteligentnego podejścia do treningu siłowego.

Ben łączy w sobie dziedziny takie jak biomechanika, kinezjologia, anatomia i przekłada je w wzorowy sposób sale ćwiczeń.

„Obszerna wiedza Bena, która przekazuje innym sprawia, że wkrótce stają się mistrzami… To prawdziwy magik!” – wspomina jego dobry znajomy i doktor na uniwersytecie w Tampie TheMusclePHD – Dr. Jacob Wilson

Kiedy ledwo zszedłem z wingate bike’a, usiadłem obok Bena i zaczęliśmy rozmawiać. Pewnie się teraz zastanawiasz czy Ben jest Polakiem. Otóż tata Bena urodził się w Polsce, a następnie przeprowadził się do Kanady. Ben trochę rozumie po polsku, więc miło było od niego usłyszeć Cześć Karol, przy pierwszym poznaniu. Ten gość ma na prawdę klasę i zabawny akcent 😀

Po tygodniowym Hypertrophy Campie oraz kilkunastu tygodniach spędzonych u Bena zapytałem go, jakie jego zdaniem najczęściej ludzie popełniają błędy, ćwicząc na siłowni.

Ben ma ponad 25 letnie doświadczenie w pracy nad swoim ciałem oraz wiele lat przepracował z najlepszymi ekspertami na świecie (z tego całego podekscytowania nie zapamietałem ich nazwisk).

Według Bena większość ludzi robi stosunkowo małe postępy ze względu na:

 1. Brak świadomości o indywidualnej strukturze własnego ciała.
 2. Niewłaściwe ustawienie własnego ciała jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania ćwiczenia (biomechanical setup).
 3. Brak świadomości o istnieniu funkcji mięśni oraz brak korzystania z nich w trakcie wykonywania ćwiczeń. (Ben zwrócił tu uwagę, że ponad 90% osób tego nie wie.)
 4. Brak inicjacji z mięśni, które powinny pracować w ćwiczeniu. (zaraz po biomechnical setup).
- Brak świadomości istnienia wektorów siły (line of force) podczas ćwiczeń.
 5. Brak utrzymywania stałego napięcia mięśniowego (time under tension)
 6. Obsesja podnoszenia coraz to większych ciężarów.
 7. Błędne przekonanie, o istnieniu genetycznie słabszych partii mięśniowych.
 8. Przetrenowanie.
 9. Błędne przekonnie, że dane ćwiczenie czy maszyna jest najlepsza na daną partię/część mięśnia.
 10. Brak świadomości o aktywnym zakresie ruchu na ćwiczony mięsień w konkretnym ćwiczeniu w odniesieniu do siły grawitacji, profilu siłowego danej maszyny czy wektora siły.
 11. Wiara w błędne przekonanie, że rozciąganie jest najlepsze na poprawę mobilności.

Podczas rozmowy Ben, przytoczył według niego święte słowa Dr. Andreo Spina:

„Anatomy dictates function; function dictates anatomy”

Ben dał mi bardzo ważną wskazówkę, i chciał, abym zapamiętał ją dobrze:

„STRUKTURA DYKTUJE FUNKCJE -> FUNKCJA DYKTUJE RUCH -> OPTYMALNY RUCH JEST KRYTYCZNY DLA MAKSYMALNEGO SUKCESU”

Powyżej wymieniłem tylko kilka błędów o których rozmawiałem z Benem. Całość naszej rozmowy ujawnię wkrótce…

Czy zaczynasz dostrzegać, na ile rzeczy do tej pory nie zwracałeś uwagi?

Czy nie byłoby wspaniale, gdybyś już od zaraz mógł przestać popełniać błędy i w końcu zacząłbyś mieć rezultaty na które tak ciężko pracujesz?

Mam nadzieję, że powyższy artykuł poukładał Ci w głowie informacje dotyczące, treningu.

Jesteś inteligentną osobą i wierzę, że nie dasz już nabrać się na bajki i powszechne teorie, które przez lata wpajali Ci do głowy, ludzie w magazynach sportowych, lokalni trenerzy, zawodowi kulturyści, modele, fitnesski czy inne genetycznie obdarzone osoby robiące karierę w branży fitness.

Teraz, gdy poznałeś już kilka sekretów Bena, idź do przodu i zgłoś się do specjalisty takiego, który jest prawdziwym ekspertem, praktykiem a przede wszystkim posiada efekty w pracy z klientami.

Dla osoby zawodowo zajmującej się sportami sylwetkowymi nie jest sztuką zbudować fajną sylwetkę. O wiele większym wyzwaniem jest stworzenie takiego programu treningowego, który pomaga PRAWDZIWYM LUDZIOM OSIĄGAĆ PRAWDZIWE REZULTATY.

P.S. Jeśli chcesz abym w kolejnych artykułach rozwinął poszczególne punkty i przytoczył rady Bena do każdego z nich, napisz proszę komentarz poniżej.

Karol Wyszomirski

Kontakt@karolwyszomirski.pl

Napisane przez
Karol Wyszomirski

Zostaw komentarz